Alın kırışıklıklarından kurtulmanın yolları

Alın kırışıklıklarından kurtulmanın yolları

Yaşam tarzınız cildinizin sağlığı ve kırışıklıklarınızın oluşumu üzerinde büyük bir etkisi var. Cildinizi pürüzsüz tutmak ve erken yaşlanmayı önlemek için şu adımları izleyin.

1. Güneşten korunun

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, erken yaşlanmaya ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. En az SPF15 ve üzeri güneş kremleri kullanmak cildin erken yaşlanmasını ve kırışıkların oluşumunu engeller.

2. Stres

Stresi önleyin. Endişelenmek, kaşlarınızı çatmak, alın kırışıklarına neden olur. Tüm stresten kurtulmak zor ama kontrol altında tutmak mümkün. Stresi yönetmeye yardımcı olmak için;

– Meditasyon
– Pratik yoga
– Diyaframik solunum
– Aromaterapi
– Sağlıklı bir diyet yemek
– Yeterince uyumak
– Bir terapistle konuşmak
– Günlük tutmak
– Günlük egzersiz

3. Su içmek

Kuru cilt, kırışıklıkların daha belirgin görünmesini sağlar. İyi nemlendirilmiş cilt, alın kırışıklıklarının görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Fakat cildinizi iyi nemlendirseniz bile günde en az 8 bardak su için. Egzersiz yaparken veya güneşe maruz kaldığınızda daha fazla su tüketmeye özen gösterin.

beslenme

4. Beslenme

Yedikleriniz cildin kırışmasında önemli rol oynamaktadır. Araştırmacılar, C vitamini ve omega-3 yağ asidi alımının fazla olan Amerikalı orta yaşlı kadınlarda kuru cilt ve kırışıklığının az olduğu görülmektedir.

5. Sigarayı bırakın

Sigara içmenin erken yaşlanma ve kırışık oluşumunda büyük etkisi vardır. Ayrıca akciğer kanseri ve kalp hastalıklarına neden olur. Sigara içmek erken yaşlanmanın ve kırışıklıkların ana nedenidir. 2008 araştırmasına göre , tütün dumanındaki kimyasallar kollajen üretimini azaltır ve cildin esnekliğine zarar verir, bu da erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara neden olur.

Kırışıklıkları en aza indiren kozmetikler

Birçok kozmetik markası kırışıklıklardan kurtulmak için kullanılan ürünlerin mucizevi sonuçlar çıkardığını iddia ediyor. Bazı güzellik ürünleri yardımcı olabilir. Bunlar şunları içerir:

1. Reçeteli ürünler

Reçeteyle satılan retinoid ürünler, en hızlı sonuç verenlerdir. Retinol, esasen bildiğimiz A vitamininin türevlerinden birisidir. Cilt hücre dönüşümünü arttırır ve kollajen üretimini destekler. Güneş ışınlarının cilt üzerinde yarattığı erken yaşlanma belirtilerini, lekelenmeleri ve kırışıkları da giderir.

2. Astar

Boya astarları, cildinizi fondöten için hazırlar. Alın kırışıklıklarından tamamen gidermez fakat onları daha az fark edilir hale getirir. Astar toz, jel veya krem ​​formundadır. Buruşuk cildi “pürüzsüzleştirir” ve fondötenin gün boyunca yüzünüzde sağlıklı bir şekilde görünmesine yardımcı olur.

3. Botoks

İğneler sizi korkutmuyorsa, alın kırışıklıklarından kurtulmak için botox enjeksiyonlarını düşünebilirsiniz. Botoks, botulinum toksinden elde edilen bir ilaçtır. Belirli kaslara enjekte edildiğinde, onları geçici olarak etkisiz hale getirir ve kırışıklığı azaltır. Başka bir deyişle, kaşlarını çattığınızda alnınız kırışmaz. Botox enjeksiyonları yine de herkes için uygun olmayabilir. İstenmeyen yan etkileri görülebilir. Güvenilir yerlerde yaptırmalısınız.

NOT: Alın kırışıklıklarından tamamen kurtulmak zor olabilir, ancak bunları daha az fark edilebilecek adımlar atabilirsiniz. Yaşlanmayı yavaşlatmanın ve kırışıklıkları önlemenin en iyi yolu sağlıklı bir yaşam tarzıdır. Sağlıklı beslenmek, uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak ve stresi yönetmek, cildinizi ve vücudunuzun geri kalanını sağlıklı tutmanın en etkili yoludur.

Kaynak: ilkhaberi.com

Moda ve Yaşam