Beagle Cinsinin Genel Özellikleri

Beagle Cinsinin Genel Özellikleri

Beagle cinsi köpeğin genel özellikleri hakkında bilgi vereceğimiz bu yazıda; bu köpeklerin fiziksel özellikleri, bakımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Küçük ırk köpek ırklarından biri olan Beagle, dostluk kurabileceğiniz köpeklerden biridir. Hiperaktif yapısıyla dikkat çeker. Hızlı olmayı, uzaklaşmayı ve gezmeyi çok sever. Köpek sahiplenme düşünceniz varsa ve oturmayı seven bir yapınız varsa bu köpek size pek uygun olmayacaktır. Özgür ruhlu bir köpektir. Zeki  bir köpektir fakat eğitim konusunda biraz inatçı olabilir. Doğada olmayı çok sever. Soğuk havalar ile arası iyi değildir. Sıcak havalar dışarıda olması için daha uygundur. Sahibini mutlu etmeyi sever. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla ilişkisi iyidir. Ev ortamında çok havlamaz. Bakışları ile duygu durumunu çok iyi yansıtabilir. Sahibine karşı kıskanç ve benimseyici bu köpek cinsi, kucakta durmayı çok sever. Çekingen bir yapısı yoktur. İnatçı yapılarından dolayı eğitim vermekte biraz zorlanabilirsiniz. Eğitim verilirken sabırlı olmak önemlidir. Bu köpekle yaşarken, yerinin ikinci sırada olduğunu ona hissettirmelisiniz. Mesela dışarıya çıkarken kapıdan ilk siz çıkmalı, eve ilk siz girmelisiniz. Dışarıdan eve geldiğinizde ise başlangıçta çok sevecen yaklaşmamalısınız. Şımarmasına fırsat vermemelisiniz. Bağımsız yapıya eğilimli olduğundan dolayı şımardığı zaman sorun yaşayabilirsiniz. Yaşam süresi 12-15 yıl arasında değişmektedir.

BEAGLE CİNSİNİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Küçük köpek ırkının özelliklerini birebir taşıyan bu cinsin erkeklerde omuz yüksekliği 36-43 cm arasındayken, dişilerde ise 33-40 cm arasındadır. Erkekde de dişide de 9-11 kg arasında olmaktadır. Kulakları yuvarlak, uzun ağızları kare şeklindedir. Geniş burun deliklerine sahiptir. Koku alma duyuları hassastır. Yuvarlak, güçlü ve geniş ayaklara sahiptirler.  Tüyleri kızıl-beyaz, turuncu-beyaz, beyaz-sarı, sarı-beyaz olmak üzere üç ayrı gruba ayrılır. Tüyleri kaygandır.

BEAGLE CİNSİNİN BAKIMI

Kısa tüy yapısına sahip olduğundan dolayı, orta derecede tüy döker. Haftada 2 kez taranması uygundur. Köpek sahiplenme düşünceniz varsa bu cins köpeklerin kulak temizliği konusunda önceden bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Dışarıda tasmasız gezdirilmemelidir. Yüksek enerji ihtiyaçları bulunduğundan dolayı aktivite seviyesine, genel sağlık durumuna, cinsiyetine göre günlük mama miktarı değişebilir. Genelde günde iki öğün yemeleri gereklidir. Kaliteli mamalar tüketmelidir.

 

Genel Kültür