Bireysel Emeklilik Şartları Nedir

Bireysel Emeklilik Şartları Nedir

Bireysel Emeklilik Şartları Nedir?

Bireysel Emeklilik sistemi emekli olacağınız dönem için birikim yapmak amacı ile kurulmuş bir sistemdir. Yaşamınız boyunca kendiniz için düzenli bir şekilde yapacağınız bu katkılar sayesinde emeklilik döneminiz geldiğinde olağan yaşam standartlarınızı sürdürebilirsiniz.

BES’de yani Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yatırmış olduğunuz katkı payları, alanında uzman portföy idarecileri tarafından yönetilmekte olan emeklilik yatırım fonlarında değer kazanır. Birikimleriniz yatırdığınız her katkı payı sayesinde kartopu etkisiyle büyür. Bu yatırım fonlarının hem kurgulanma şeklinden hem de kartopu etkisi sebebiyle bu sistem kısa vadeli yatırımlara göre uygun olmaz. Bireysel Emeklilik Sistemi şartlarından da biraz bahsedelim;

Bireysel Emekliliğe hak kazanabilmek için bireysel emeklilik sistemlerine başlama tarihinden sonra minimum 10 sene sistemde bulunmanız şartıyla 56 yaşını tamamlamanız şartı bulunur. Bu seviyeye ulaştığınızda birikimlerinizin hepsini tek seferde toplu nakit para şeklinde ya da emeklilik maaşı şeklinde almayı talep etme imkânı elde edebilirsiniz.

Emeklilik hakkını kazandığınız zaman bu hakkını hemen o an kullanma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Yaptığınız birikimleri emeklilik yatırım fonları ayrıcalığında değerlendirebilir ve emeklilik hakkınızı gelecek bir tarihte kullanabilirsiniz. Bunun gibi bir durumda Bireysel Emeklilik Sistemi hizmetinde kalmaya karar verirseniz ödeme yapmaya devam edebilirsiniz. Böylece devlet tarafından verilen katkı payından faydalanmaya devam eder, birikimlerinizin artmasına da fayda sağlayabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Neden Yaptırılmalı?

Emeklilik dönemi denildiği zaman çoğunlukla herkesin aklına yaşlılık dönemi gelmektedir. Ama tam tersi olarak şöyle düşünülmelidir; Çalışma hayatınız sona erdiğinde sağlıklı ve aktif bir şekilde geçireceğiniz dönem olarak düşünebilirsiniz. Çalışma hayatınız boyunca erteleyip daha sonra yaparım dediğiniz birçok güzel planları emeklilik döneminiz geldiği zaman gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüz döneminde yaşam standartlarınızdan taviz vermeden kaliteli bir şekilde yaşamak ve ertelediğiniz her şeyi gerçekleştirebilme imkânı sizin elinizde. Emeklilik döneminiz geldiğinde Sosyal Güvenlik kurumlarından sahip olacağınız gelir, var olan yaşam standartlarınızı korumanız için yeterli seviyede olamayabilir. Bunun gibi zamanlar da Bireysel Emeklilik Sistemi sizlere ek gelir olanağı sağlar.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili tüm bilgilere ve detaylara https://www.finanskredisi.com/ adresinden ulaşılabilir ve aklınıza takılan sorulara yanıt alabilirsiniz.

Ekonomi