Boğaz Gıcığına Ne İyi Gelir Saraçoğlu

1 Tem

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Saraçoğlu? Tedavilerle çözüm sağlamak mümkündür. Kuru öksürüğün aniden başlayıp devam etmesine boğaz ağrısı denir. Gıdıklayan öksürük bir türlü dinmiyor ve bu da insanı oldukça rahatsız ediyor.

Boğaz Gıdıklanmasına Ne İyi Gelir Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu keçiboynuzu kürüyle boğaz kuruluğuna son veriyor. Yarım litre suya bir kaç tane keçiboynuzu eklenip kaynatılıp demlenir. Keçiboynuzu kürü taze olarak tüketildiğinde kuru öksürüğünüzü ortadan kaldıracaktır.

Adaçayı

Adaçayı insan vücuduna faydalı bitkiler arasındadır. Adaçayı özellikle soğuk algınlığında etkilidir. Adaçayı bitkisi antiseptik özelliğe sahiptir. Adaçayı tüketmek boğaz enfeksiyonlarına ve istenmeyen kuru öksürüklere şifa olacaktır. Adaçayı hem çay olarak tüketilebilen hem de gargara yapılabilen bir bitkidir. Bu nedenle boğazdaki gıdıklanmayı hızlı bir şekilde giderecektir. Boğaz gıdıklanmaları kuru öksürük gibi insanları olumsuz etkiler. Adaçayı içip gargara yaparak bu durumdan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Zencefil

Bazı baharatlar sağlık açısından oldukça önemlidir. Zencefil antiseptik baharatlardan biridir. Özellikle kuru öksürüğün sona ermesinde etkilidir. Zencefil sıcak suya konularak ya da rendelenip bal ve limonla karıştırılarak tüketilebilir. Zencefil öksürüğe iyi gelen bitkilerden biridir. Taze veya toz halinde kullanılabilir. Özellikle kış aylarında zencefil çaylarına ve kürlerine ağırlık vermeliyiz. Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirmek için ideal bir bitki ve baharattır.

Limon Bal Suyu

Limon ve bal sağlık açısından çok değerli besinlerdir. Her ikisi de öksürüğe çok faydalıdır. Limon ve balı suyla karıştırarak boğaz enfeksiyonlarından ve boğaz kuruluğundan kurtulmak mümkündür. Aniden bir kaşıntı hissettiğinizde limonlu ballı su içerek boğazdaki öksürüğü hafifletmeniz mümkün olacaktır.

Kekik Çayı

Kekik çayı en etkili öksürük kesici olarak bilinir. Kekiğin faydaları saymakla bitmiyor. Boğaz tahrişini gidermek için kaynar suda demlendiğinde öksürüğü rahatlatıcı etki sağlar. Bir çay kaşığı kekiği bir bardak kaynar suya demleyerek kekik çayı yapabilirsiniz. Sıcak tüketildiğinde öksürüğü etkili bir şekilde durduracaktır. Düzenli kekik çayı tüketimi aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Çörek otu

Bilindiği gibi çörek otu ölüm dışında her şeye şifa veren bir bitkidir. Boğaz tahrişinden kurtulmak için çörek otu kullanabilirsiniz. Çörek otu özellikle astım şikayetlerinde etkilidir. Kuru ve inatçı öksürüğü hafifletmek için günde bir çay kaşığı çörek otu yağı kullanabilirsiniz. Çörek otunu havanda dövüp, salata ve yoğurtla karıştırarak da tüketebilirsiniz. Boğaz tahrişinden en hızlı şekilde nasıl kurtuluruz?

Sıkça Sorulan Sorular

Boğazdaki gıdıklanma, sürekli öksürüğe neden olur. Kişi, öksürüğüyle hem kendisine hem de çevresine sorun çıkarır. Boğazdaki gıdıklanma hakkında sıkça sorulan sorular yanıtlandığında, insanlar kendileri için en iyi çözümü bulurlar.

Boğaz kaşıntısından en hızlı şekilde nasıl kurtuluruz?

Boğaz gıcıklanmasından en hızlı şekilde nasıl kurtulurum sorusu sıkça sorulan sorular arasındadır. Boğazdaki rahatsız edici öksürükten kurtulmak için gargaralar ve bitki çayları etkili olacaktır. Ayrıca bal karışımları gıdıklanma sorununu en aza indirecektir. Özellikle ekmeğe biraz tuz ve karabiber ekleyip yemek öksürüğü anında durduracaktır.

Boğaz gıdıklaması için evde neler yapılabilir?

Öksürük zamansız görünüyor ve ev halkını rahatsız ediyorsa evde yapılabilecek pratik tedaviler vardır. İnsanlar sıklıkla boğaz kaşınması için evde neler yapılabileceğini soruyorlar. Evde yapılabilecek en rahatlatıcı çözümlerden biri tuzlu gargaradır. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek gargara yaparak tahrişten kurtulabilirsiniz.

Boğaz ağrısına hangi bitki çayı iyi gelir?

Hangi bitki çayı boğaz karıncalanmasına iyi gelir sorusu kuru öksürükle karşı karşıya kalan kişiler için önemli bir sorudur. Gıdıklanma sorununu ortadan kaldırmak için adaçayı, kekik çayı, bal suyu, ıhlamur ve hatmi çayı içebilirsiniz. Bitki çayları demlendiğinde sağlık açısından çok değerli olabilir.

Boğaz Gıdıklanması İlaçsız Geçer Mi?

Boğaz ağrısı çeşitli faktörlerden dolayı gelişebilir. Boğaz enfeksiyonları için ilaç kullanımı mümkün olabilir. Boğaz ağrısının ilaçsız giderilip giderilemeyeceği merak edilmektedir. Genellikle, bitkisel kürlerle tahrişi önlemek ideal bir yaklaşımdır.

Boğaz ağrısında doktora başvurmak ne zaman gerekir?

“Boğazım gıdıklanıyor o yüzden öksürüyorum” cümlesini sıklıkla duyarız. Ancak her rahatsızlık masum değildir. Bu nedenle altta yatan nedenin bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Boğaz ağrısının ne zaman doktora gitmeyi gerektirdiği sorusu sıklıkla gündemdedir. Boğaz ağrınız on günden fazla sürüyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Öksürük nedenleri çok farklı ve ciddi olabilir. Bu yüzden doğru teşhis edilmesi gerekiyor.

Arı ürünlerine alerjisi olan kişiler bal kullanabilir mi?

Bal en alerjik ürünlerden biridir. Balın hafif veya şiddetli alerjisi yoktur, alerji alerjidir. Bal arısı ürünlerine alerjisi olanlar bal kullanabilir mi? Bunlar en önemli sorular arasındadır. Bala alerjisi olan kişiler balla temas etmekten bile kaçınmalıdır. Bu nedenle arı ürünlerine alerjisi olan kişiler kesinlikle bal tüketmemelidir. Bunun yerine pekmez kullanılabilir.

Benzer yazılarım