Busenaz Sürmeneli Finalde!

Busenaz Sürmeneli Finalde!

Türkiye’nin ev sahipliğini yapmış olduğu Uluslararası Boks Birliği (IBA) tarafından megapari Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 66 kiloya sahip milli boksör Busenaz Sürmeneli, Taylandlı Janjaem Suwannapheng’i 5-0 galip gelerek finale yükseldi.

Düzenlemesinin Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde yapıldığı bununla beraber şampiyonanın 9. gününde olimpiyat ve dünya şampiyonu Busenaz Sürmeneli, 66 kiloda yarı final maçına çıktı.

Geçen yıl düzenlenen ve Türk spor tarihine 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda 69 kiloda altın madalya kazanarak geçen son dünya şampiyonu milli boksör Busenaz, bu şampiyonada sırasıyla İtalyan Angela Carini, ABD’li Arika Melek Skoog ve Özbek Navbakhor Khamidova’yı eleyerek galip geldi.

23 yaşındaki milli boksör yarı finalde ise karşılaştığı Taylandlı Suwannapheng ile , ilk raundu 3-2 aldı ve ikinci rauntta daha başarılı bir performans sergileyen Busenaz, hakemin rakibine saymasını sağladı ve bu bölümü 5-0 üstün bitirmeyi başardı.

Son raundu da 5-0 alan Busenaz Sürmeneli, sonuç oşarak maçı 5-0 kazanarak adını finale yazdırmaya hak kazandı.

Busenaz, finale çıkan dördüncü milli boksör olmayı 48 kiloda Ayşe Çağırır, 50 kiloda Buse Naz Çakıroğlu ve 54 kiloda Hatice Akbaş’ın ardından sergilediği performansla başardı.

2019 yılında ise Rusya’da 69 kiloda dünya şampiyonu olan Busenaz, 66 kilo finalinde 20 Mayıs Cuma günü Kanadalı Charlie Cavanagh ile yaptığı mücadelede üst üste ikinci altın madalya için mücadele edecek.

Spor