Cilt detoksu yaparak vücudunuzu güzelleştirin

Cilt detoksu yaparak vücudunuzu güzelleştirin

Pürüzsüz bir tene sahip olmanın en önemli adımlarından biri cildinize kuru fırçalarla detoks yapmak. Cildinizin nefes almasını, toksinlerinden arınmasını ve pürüzsüz bir görünüme ulaşmasını sağlayan bu fırçalar, düzenli olarak kullanıldığında teninizde gözle görülür bir mükemmellik yaratıyor. Ayrıca uygulama sırasında vücudunuza yaptığınız masaj, gün içerisinde sertleşen kaslarınızı gevşetip günün stresin üzerinden atmanıza yardımcı oluyor. Selülit oluşumunu önlemesi ve var olanı azaltması da ayrı bir güzel özelliği!

Cilde kuru fırça uygulamanın faydaları

– Kan dolaşımını hızlandırıyor

Kusursuz bir cilde sahip olmanın en önemli şartlarından biri hücreleriniz sürekli olarak yenilenmesi. Hücrelerinizin yenilenmesi de kan dolaşımınızın hızına bağlı. Kan dolaşımınızı hızlandıracak birkaç teknik var ancak bunlardan en etikilisi fırçalama yöntemi. Hücrelerinizin hızlı ile yenilenmesine destek veren fırçalar, size daha genç bir cilt görünümü sunuyor.

– Ölü hücresi temizliyor

Cildiniz kış aylarında son derece kuruyorsa ve vücut kremleriyle bile yeteri kadar nemlenmiyorsa mutlaka kuru fırçaları güzellik rutininize ekleyin. Ölü hücrelerden tamamen arınmanızı sağlayan bu teknik, size canlı ve yeni bir ten veriyor. Ayrıca cildinizdeki tüm renk ve doku eşitsizliklerini gideriyor.

– Gözeneklerinizi arındırıyor

Kuru fırçalar, ölü hücrelerinizi cildinizden atarken aynı zamanda vücudunuzdaki yağı ve kiri de temizleyerek gözeneklerinizin açılmasını sağlıyor. Böylece nefes almaya başalayan cildiniz son derece canlı ve sağlıklı görünüyor.

– Toksinleri atıyor

İyi beslenememe, hareketsizlik, stres, çevresel faktörüler gibi etkenler vücudunuzda toksinlerin birikmesine yol açıyor. Vücutta biriken toksinlerden kurtulmak, hem vücut hem cilt sağlığı için oldukça önemli. Sıcak bir duş esnasında yapacağınız fırçalama tekniği vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını sağlıyor.

– Tüm bu faydaların daha etkili bir hale gelebilmesi için gün içerisinde bol su tüketmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca düzenli olarak vücudunuz için de detoks yapın. Unutmayın; beden sağlığınızın cildinize yansıyor…

Kuru fırça nasıl kullanılır

– Sabahları uygulamaya özen gösterin

– Kuru fırçalama tekniğinin canlandırma ve enerji verme özelliği olduğu için bu uygulamayı sabah yapmanız daha doğru bir tercih. Böylece güne daha zinde başlayabilirsiniz.

– Hem cildinizi uyandırmak hem de nemlendirmek istiyorsanız, fırçanın üzerine doğal vücut yağlarından dökebilirsiniz. Eğer yağ ile beraber fırçalama yapacaksanız önce duş alıp sonra fırça uygulayın. Temiz cil gözeneklerinizin iyice açılması ve yağı emmesi için birkaç dakika izin vücudunuza izin verin.

– Fırçayı tek başına kullanacaksanız, ya duş sırasında ya da öncesinde uygulayabilirsiniz. Ancak sıcak su gözeneklerinizin daha çok açılmasına destek vereceği için duş sırasında uygulamak daha etkili olacaktır. Duş öncesinde saunaya girme imkanınız varsa, saunada gözeneklerinizi iyice açılmasını bekleyip cildinizi fırçalayın. Ardından duşa girin.

– Aşağıdan yukarıya doğru uygulayın

– Kan dolaşımınızın iyice hızlanabilmesi için fırçayı aşağıdan yukarıya doğru uygulamanız şart. Ayaklarınızıdan başlayıp kalbinize doğru yavaş ve dairesel hareketlerle vücudunuzu fırçalayın. Aynı şekilde kollarınızı da ellerinizden başlayarak omuz başlarınıza kadar fırçalayın.

– Karın ve göğüs kısmınıza ise dairesel hareketlerin saat yönünde olmasına dikkat edin. Cildinizin hasar görmemesi için oldukça nazik olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Kaynak: yazivar.com

Moda ve Yaşam