Çocukların Danışmanlığı?

Çocukların Danışmanlığı?

Çocuklar bazı zamanlar gelişimsel ve davranışsal kimi sorunlarla karşı karşıya kalabilir ve yardım ihtiyacı hissedebilirler. Çocuğunuzun aile içi sorunlardan etkilendiğini düşünüyorsanız, öğretmeni tarafından ya da doktorunuzdan destek almanız için öneride bulunulduysa ve bazı şeyleri öğrenmede güçlük yaşadığını düşünüyorsanız çocuğunuz için danışmanlık yardımı alabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak bu yardımı online terapi formunda da düşünebilirsiniz. Bu hizmetle çocuklar, kendilerini güvenli hisettikleri konfor alanından ayrılmadan ve mekan kısıtlaması olmadan terapiye katılabiliyorlar.

Online Terapi Nedir?

Psikolojik danışmanlık ve tedavi hizmetlerinin alanında uzman psikolog tarafından internet üzerinden verilmesine online terapi yardımı adı veriliyor. Online terapiyle birlikte nüfus yoğunluğunun az olduğu bölgelerdeki bireyler uzmanlık alanına göre tercih ettikleri psikologlara kolaylıkla ulaşılabilir. Bu özelliğinden dolayı psikolojik danışmanlık yardımına ulaşmak oldukça kolaydır. Bu terapi yöntemi online psikolog tarafından verilir.

Online Terapi Kimler İçin Uygundur?

Psikolojik danışmanlık hizmeti almak isteyen ancak gerek yaşanılan bölgedeki yetersizlikler gerekse zaman ve ulaşım sorunlarından dolayı alamayan pek çok birey bulunmaktadır. Bu kişiler çevrimiçi terapi yöntemiyle yardım alabilirler. Bunun yanında bazı bireyler internet ortamında kendisini daha rahat ve güvenli hissedebilir ve problemlerini daha doğru bir şekilde ifade edebilir. Bu tür bireylerin de tercihi genel olarak online terapi olmaktadır. Online terapiye dahil olabilecek kişiler:

  • Anonim kalmak isteyenler,
  • Fiziksel kısıtlamaları bulunanlar,
  • Agorofobi gibi rahatsızlığı olanlar,
  • Yurtdışında yaşayıp ana dili olan Türkçe ile yardım almak isteyenler

şeklinde sıralanabilir. Danışanlar esnek saatlerde terapiye katılabilirler.

Çocuk Terapisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Davranış veya duygu gelişiminde sorun yaşayan veya yaşaması muhtemel çocuklara yapılan yardım ve desteğe çocuk terapisi adı verilir. Çocukların davranışlarında oluşan nedene bağlı olarak farklı terapi yöntemleri uygulanabilir.

Çocuk terapisinde uygulanan tedavilerin en genel olanı çizimlerdir. Alanında uzman olan kişiler çocuklara yaklaşabilmek için kukla, çizim, terapi kartları ve foto kartları gibi yöntemleri uygulayabilir.

Çocuklarda Terapiye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Çocukların kişilik özellikleri farklıdır. Oluşan farklılığa bağlı olarak her çocuk farklı zamanlarda terapiye ihtiyaç duyabilir. Çocuk terapisine ihtiyaç duyulan durumlardan bazıları:

  • Yeme bozuklukları
  • Uykuya dalmada güçlük
  • Ayrılık, boşanma, ölüm gibi süreçlere şahit olma

olarak sıralanabilir. Çocukları için online psikolojik danışmanlık hizmeti almak isteyen ebeveynlerin ilk olarak terapist ya da psikologlarla görüşmesi gerekir.

Çocuk Terapisi Ne Kadar Sürer?

İstanbul’da yaşayan ve çocukları için psikolojik yardım isteyen ebeveynlerin çoğu psikolog araması yapıyor. Bu kişilerle yapılan görüşmeler neticesinde terapinin süresi belirlenebiliyor. Ancak terapi süresinin kişiden kişiye değiştiğini unutmamak gerekir.

Çocuklar için uygulanan tedavi genellikle haftada 1 defa aynı gün ve aynı saate yapılır. Seans süreleri genellikle 30-60 dakika arasındadır. Çocuğun ihtiyaçlarına bağlı olarak terapi ,farklı sürelerde tamamlanabilir. Çocuklarla çalışırken aile, öğretmen, danışman, hekim, pedagog işbirliği önemlidir. Çocukla çalışmak aynı zamanda çoğunlukla ebeveynle çalışmayı da gerektirir.

Moda ve Yaşam