Formula 1’de Daha Çekişmeli Yarışlar Vaat Eden 2021 Kural Değişiklikleri

Formula 1’de Daha Çekişmeli Yarışlar Vaat Eden 2021 Kural Değişiklikleri

Formula 1’de son yıllarda Mercedes AMG Petronas takımının otomobilleri büyük bir üstünlük kurmayı başarmıştı. Hatta bu üstünlük nedeniyle Lewis Hamilton’ın üst üste kazandığı şampiyonluklarda aslan payını otomobile verenler çoktu.

Yeni sezonda aslında şimdiye kadarki en kapsamlı kural değişiklikleri yapılacak ve Formula 1, daha önce hiç olmadığı kadar değişecekti. Yaşanan koronavirüs pandemisi nedeniyle kuralların en azından bir kısmı gelecek yıla sarktı. Bu yıl yapılacak değişiklikler ise çok daha farklı bir Formula 1 sözü veriyor.

Para saçma döneminin sonu: Harcama Limiti 

ferrari

Bu yılki belki de en önemli değişiklik harcama limiti oldu. Formula 1 gittikçe küçülme planını uygulamaya koydu. Böylece Mercedes ve Ferrari gibi büyük takımların kabaca parayı basıp daha iyi arabalar yapmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Takımlar en fazla 175 Milyon Dolar harcama yapabilecek. Öte yandan bu limite pilot maaşlarının ve takımların belli çalışanlarının dahil olmadığını da belirtelim. 

Değişen lastik tasarımı

f1 lastik

Formula 1 araçlarının maliyetlerini arttıran kalemlerden biri de aslında lastikler. Yeni dönemde kullanılacak lastikler daha büyük jantlara sahip olacak. Lastiklerin kalınlığı azalacak. Artık lastiklerin araç tasarımındaki etkisinin de azaltılması sağlanmış olacak.

Kirli hava neredeyse tarih oluyor

f1 turbulans

Bu yıl araçlarda yapılacak olan tasarım değişiklikleriyle araçların birbirlerine daha yakın seyredebilmesi sağlanacak. Geçtiğimiz sezon arkadaki aracın yere basma kuvvetini %50 kaybetmesine neden olan türbülans bu yıl %5’e kadar inecek.

Yer basıncı kavramı hayatımıza giriyor

rüzgar kanalları

2021 yılında uygulanmaya başlayacak olan kural değişimleri ile birlikte, araçların altında bulunan kanallarda da değişiklikler yapılacak. Böylece geçmişte de örnekleri bulunan yer basıncı/yer etkisi geri dönmüş olacak. Araçların altındaki kanallar otomobillerin vantuz gibi yere yapışabilmesini sağlayacak.

Kanatlar değişiyor

red bull kanatlar

Formula 1 araçlarında aerodinamik açıdan önemli yeri bulunan ön kanat yeni dönemde 4 parça olacak şekilde tasarlanacak. Ön kanat kenarlığının kanatla olan bağlantısı da değişiklik gösterecek. Arka kanatta da tek basamak merdiven olarak tasvir edilen, kıvrılarak şasiye bağlanan tek parça bir yapı kullanılacak.

Parçalanmaya karşı esnek yapı

grosjean

Araç gövdesindeki bir başka önemli değişiklik de gövde yapısında olacak. Pistin kazalardan sonra kirlenmesini azaltmak, parçaların dağılmasını engellemek için yeni dönemde daha esnek bir tasarım kullanılacak. Böylece parçaların savrulmasının önüne geçilmesi planlanıyor.

Testlere kısıtlama geliyor

test kısıtlaması

Formula 1 araçlarının temel üretim mantığı, belli bir sürede en yüksek verimi almak üzerine inşa edilmişti. Bu yüksek verimliliği elde edebilmek için de testler yapılması gerekiyor. Testlerin sayıları azaltılacak, böylece harcamalar da düşecek. Yakıt pompası ve diğer alakalı sistemler de standart haline getirilecek. Daha yüksek sıradaki takımlar daha az test yapabilecek.

Yarış haftasonları kısalıyor

yarış

Yarış haftasonları aslında perşembe gününden başlıyordu. İlk gün yapılan teknik detay incelemesi ve kontroller de cuma sabahına taşınacak. Böylece takımların daha az masraf etmesi sağlanacak. Basın toplantıları da bu süreç içerisinde yapılacak. 

Fren setlerine kısıtlama

fren setleri

Ekipler bundan sonra her yarış haftasonunda bir fren seti kullanabilecek. Ekstra durumlarda, ek fren seti kullanacak olan pilota sıralama cezası uygulanacak. Motorun genel tasarımı korunsa da, sırf motoru güçlendirmiş olmak için takılan parçalara da kısıtlama getirilecek. 

Kaynak: yeniyayin.com

Teknoloji