Hurdaları Geri Dönüşüme Verin

Hurdaları Geri Dönüşüme Verin

Yaşadığımız alanları ve doğayı korumak hepimizin birinci görevlerinden biridir. Bazen bilerek bazende bilmeyerek doğaya zarar vermiş oluruz. Daha yaşanabilir yarınlar için geri dönüşüme uygun olan herşeyi yeniden avantaja çevirebiliriz. Doğada az bulunan, çıkarılması zor ve maliyetli olan bir çok malzeme ve maden geri dönüşüm ile hammaddeye dönüşür. Bu sayede bu tür madenler için tekrar doğada kazı, arama ve çıkarma işlemine gerek kalmaz. 

Bireysel olarak göstereceğiniz dikkat yaşadığımız dünyaya nefes aldırırken bu işin daha fazla yükünü hurdacılar çeker. Topladıkları hurdaların tümü geri dönüşüme alınır ve tekrar kullanımımıza girer. Neredeyse her tür malzemenin günümüzde geri dönüşümü yapılabilmektedir. Kağıttan demire, plastikten bakıra, ev eşyalarından, kablolara kadar bir çok malzeme bu anlamda değerlidir. 

Hurda Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır

Hurdacılar bildiğiniz üzere önceki yıllarda sokak sokak gezerek hurda toplamaktaydı. Günümüzde ise Büyükşehirlerde yaşam kalitesi için bir çok bölgede bunun yerine adrese dayalı hizmet sağlanmaktadır. Hurdacı çağırmak için sadece telefon etmeniz ve adresinizi vermeniz yeterlidir. Bir çok hurda firması sizlerden gelen çağrılara aynı gün içinde konumunuza gelir, hurdaları inceler, tartım işlemi uygular ve sizlere fiyat verir. Sizinde kabul etmeniz halinde kendi araçları ile alım yapmaktadır. 

Tüm toplanan bu hurdalar belirli bir tonaja ulaştıktan sonra hurda depolarında ayrım işlemine tabi tutulurlar. Kategorik olarak tüm maden çeşitleri birbirinden ayrıştırılır. Hurda sökümü gereken beyaz eşya, makina gibi ürünlerde bakırdan, alüminyuma, çelikten, demire her tür malzeme birbirinden ayrıştırılır. 

Ayrıştırma işlemi tamamlanan hurdaların tümü geri dönüşün merkezlerine ulaştırılır. Burdalarda ise genelde eritilmek sureti ile tekrar hammadde halini alırlar. 

Hurda Satarak Para Kazanın

Geri dönüşüme vereceğiniz katkının dışında hurdaları değerinde satmanızda çok kolaydır. Elinizde bulunan değerli veya az değerli tüm hurdaları firmalara satabilirsiniz. Az veya çok olsun tüm hurdacılar alım yapmaktadır. Evsel hurdalar da zamanla oldukça çok çıkabilmektedir. Depoya atmak yerine hurdacılara verebilirsiniz. Evimizde eskiyen ve kullanmadığımız beyaz eşyalar, kullanılmayan elektronik eşyalar bunlara birer örnektir. 

Yakınımdaki Hurdacıyı Nasıl Bulurum?

Türkiye genelinde her şehirde hurdacı bulmak mümkündür. Büyük şehirlerde ise neredeyse her ilçede hurdacı vardır. İstanbul Anadolu yakası ve Avrupa yakasında ise oldukça çok sayıda hem hurda deposu hemde hurda firması hizmet vermektedir. Size yakındaki bir hurdacı bulmak için tek yapmanız gereken bulunduğunuz semtinin adı ile internet üzerinden arama yapmaktadır. Örneği İstanbul Ataşehir de oturuyorsanız arama motoru üzerinden Ataşehir hurdacı diye aramanız ve firmanın iletişim bilgileri sayfasını incelemeniz yeterli olacaktır. 

 

Genel Kültür