İşitme Cihazı Reçetesiz Alınır mı

16 Tem

Reçetesiz işitme cihazı satın alınabilir mi? makalemizde Doktora gitmeden işitme cihazı alabilir miyim?, Rapor olmadan işitme cihazı satın alınabilir mi? ve Ücretsiz işitme cihazları nasıl edinilir Bu gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Sağlık her insan için oldukça önemli bir olgudur. Ancak bazen istenmeyen sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bazı sağlık sorunları doğuştan, bazıları ise sonradan ortaya çıkabilir. İşitme kaybı bazen doğuştan gelen bir rahatsızlıkken, bazen yaşa bağlı olarak veya bir kaza sonrasında ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda işitme cihazı kullanımı kaçınılmaz hale gelir. İşitme cihazları, insanların sağlıklı bir şekilde duyabilmeleri için kulağın içine yerleştirilen ve genellikle dışarıdan bakıldığında görünmeyen, birçok farklı tip ve modeli bulunan pille çalışan cihazlardır. Bu noktada merak edilen birçok gerçek bulunmaktadır. Bu yazımızda bu konu hakkında merak edilen sorulara da cevap vereceğiz.

Reçete Olmadan İşitme Cihazı Satın Alınabilir mi?

Reçetesiz işitme cihazı satın alınabilir mi sorusuna öncelikle adım adım cevap verecek olursak ülkemizde her alanda olduğu gibi bu alanda da yasalar bulunmaktadır. Gerçekten de işitme cihazı satın alma kuralları kişiye özel olmaksızın son derece açık ve nettir. İşitme cihazları hiçbir koşulda, şartlar ne olursa olsun reçetesiz satın alınamaz. Çünkü işitme cihazları hassastır ve kişinin kulağındaki işitme kaybının şiddetine göre satın alınmalıdır.

Doktora Görünmeden İşitme Cihazı Alabilir Miyim?

Doktora gitmeden işitme cihazı alınır mı sorusunun cevabı da benzerdir. Bir kişi işitme kaybım olduğunu söyleyerek sağlık ocağına gidip işitme cihazı satın alamaz. Bu konuda ciddi yaptırımlar vardır çünkü yanlış bir işitme cihazı ciddi riskler taşır ve bazen tamamen istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Yani doktora gitmeden ve dahası işitme testi yaptırmadan böyle bir cihaz satın alınamaz. Kulak burun boğaz doktoru karar vermeden önce mutlaka işitme testi yapılır. Karar daha sonra verilir.

Rapor Olmadan İşitme Cihazı Satın Alınabilir Mi?

Yukarıdaki sorunun cevabından da anlaşılacağı üzere, rapor olmadan işitme cihazı satın alınamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin her yerinde, genç yaşlı tüm bireyler için yasalar aynıdır. Kurallar değişmez. Reçete Olmadan İşitme Cihazı Satılabilir mi?

Aile Hekimi İşitme Cihazı Yazabilir mi?

Bir aile hekiminin işitme cihazı reçete edip edemeyeceği birçok kişinin merak ettiği bir gerçektir. Bilindiği üzere, aile hekimleri her ilacı veya her tedavi edici ürünü reçete edemez. Bu durum aile hekimleri için de geçerlidir. Sadece bir aile hekiminin olduğu küçük kırsal alanlarda bile, aile hekimlerinin işitme cihazı reçete etme yetkisi yoktur. Sadece kulak burun boğaz doktorları işitme cihazı reçete etme yetkisine sahiptir. Diğer doktorlar da bunları reçete edemez.

Ücretsiz İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

Ücretsiz işitme cihazı nasıl alınır sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir: Öncelikle işitme testi yapılır ve cihazın kullanılmasına karar verilir. Daha sonra tam teşekküllü bir hastanede sağlık kontrolü istenir ve kurul raporu alınır. Tabi ki bu işlemler devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, şehir hastaneleri veya SGK anlaşması olan ve kişinin sosyal güvencesi olan sağlık kuruluşlarında yapılır.

Şunlara mutlaka göz atın: