Kışın daha sağlıklı bir cilt için uzmanlardan 6 ipucu

Kışın daha sağlıklı bir cilt için uzmanlardan 6 ipucu

Artık soğuk havalara karşı savaşmak yerine, bu cilt bakımı ipuçları ile kış aylarını kucaklayın. Artık kuru ve soğuk havalarda cildiniz çok daha sağlıklı olacak ve aynaya baktığınızda nemli, parlak bir cilt göreceksiniz! Bu ipuçları sadece cildinizi değiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda daha mutlu bir yaşam tarzı için de anahtarınız olacak. İşte uzmanlardan soğuk havalar için 6 cilt bakım önerisi.

Cilt döküntülerini engelleyin

Soğuk ve kuru hava, su kaybını hızlandırarak cildin sert, kuru ve soluk görünmesine neden olur. Susuz kalmış cilt, pullanma ve çatlama gibi kuruluk belirtileri gösterebilir. Ölü cilt hücrelerinin birikmesi nemlendiricilerin ve diğer ürünlerin emilimini engelleyebilir. Bu durumu engelleyip, cildi gençleştirmek için haftada bir veya iki kez cildinizi bir cilt temizleyicisi ile nazikçe temizleyin. Cildiniz için doğru temizleyiciyi seçerken, ciltteki doğal yağları yok edebilecek ve potansiyel olarak tahrişe neden olabilecek sert nesneleri ve aşındırıcı fırçalardan kaçının. Hazır ürünler yerine, yulaf ezmesi, badem unu veya baldan yapılmış bir karışımla cildinize hafifçe masaj yapmayı deneyin.

Nemlendirici

Kışın cildimiz için bu kadar zorlu bir mevsim olmasının sebebi havadaki nem eksikliğinden kaynaklanıyor. Evinizdeki nem oranını yüksek tutmaya çalışın. Ayrıca aromaterapi faydaları ve ruh haliniz için uçucu yağ; lavanta yağı, nane yağı ve portakal yağı karışımı hazırlayabilir ve tüm cildinize uygulayabilirsiniz.

Stresi yönetin

Stres cildin en büyük düşmanlarından biridir. Cildimizin doğal dengesini bozmaktan, kollajeni parçalamaya kadar cildimizi yaşlanma riskine sokan her şeyi yapabilir. Yılın bu zamanı biraz stresli olabilir. Bu stres cildimizi etkileyebilir. Stresi etkin bir şekilde yönetmenin yollarını bulmak, kış aylarında cildinizin ışıltılı ve sağlıklı görünmesini sağlamak için iyi bir yoldur. Haftada en az üç kez egzersiz yapmayı hedefleyin. Egzersiz, endorfin salgılar ve stres hormonu kortizolü düşürür. Ayrıca günlük meditasyon veya yoga seanslarını, yürüyüş yapmayı, resim yapmayı, şarkı söylemeyi ve bunlar gibi zihninizi olumlu ve yaratıcı bir şekilde meşgul eden her şeyi, ama en önemlisi, yapmayı sevdiğiniz bir etkinliği deneyebilirsiniz.

Doğru yağlar

Cildiniz için henüz besleyici bir yüz veya vücut yağı kullanmıyorsanız, buna hemen başlamalısınız. Cildinizin kuru olduğu durumlarda yağlar genel nemlendirme için en iyi yoldur. Argan yağı gibi kaliteli bir yüz yağı sadece cildinizi derinlemesine nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda serbest radikallerle savaşacak, iltihaplanmayı azaltır. Kuru, hasar görmüş cildi tedavi eder ve cildinizin lipit tabakasını iyileştiren besin maddelerini almanızı sağlar. Daha iyi emilim için cilt yağını her zaman hafif nemli bir cilde uyguladığınızdan emin olun.

Cildinizi tahriş etmeyin

Birçok insan, soğuk kış aylarında cildini aşırı temizleme ya da çok sıcak suyla durulama hatası yapar. Bunlar kuru, susuz kalmış derinin başlıca nedenlerinden ikisidir. Ne kadar yağ uygularsanız uygulayın, bu sağlıksız cilt alışkanlıkları lipit bariyerini zayıflatır ve cildinizin iyileşmesini geciktirir. Cildin tahriş olması, iltihaba neden olabilir. Cildinizi her zaman ılık suyla durulayın ve yumuşak bir yağ bazlı temizleyici kullanın. Cildinizdeki doğal yağları yok eden, tahrişe neden olabilecek sert nesneleri ve deterjan gibi sert kimyasallar içeren vücut losyonları kullanmayın.

Güneş koruyucuları kullanın

Güneş kaybolup bulutlu günler geldiğinde neden güneş koruyucularını kullanmayı bırakmayın. Bulutlu günlerde bile cildiniz UV hasarı riski altındadır. Yağ veya nemlendiricinizi uyguladıktan sonra, dışarıya çıkmadan önce, cildinizin güneş gören her yerine güneş koruyucusu sürmeyi alışkanlık haline getirin.

Kaynak: herhaberi.com

Moda ve Yaşam