Merkezi ısıtma sistemlerinin dezavantajları nelerdir?

Merkezi ısıtma sistemlerinin dezavantajları nelerdir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ısıtma sistemlerinden biri olan merkezi ısıtma sistemi bünyesinde birçok avantajı barındırmakla zaman zaman yerden ısıtma ve bireysel ısıtma sistemlerine oranla çok daha ekonomik ve karlı olmakla birlikte neredeyse aynı oranda birçok dezavantajı da bünyesinde barındırmaktadır.

Merkezi ısıtma sistemlerinde dikkat etmeniz gereken hususlar

Merkezi ısıtma sistemleri özellikle gemiş metrekareli alanlarda, büyük yapılarda, toplu konut ve plazalarda sıklıkla tercih edilen ısıtma sistemleri arasındadır. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısıtma genelde bodrum katta bulunan ayrı bir kazan dairesi aracılığıyla yapılır. Bu kazan dairesinden tüm binaya özel ısı boruları sayesinde ısı iletilir ve her dairede ısınma sağlanır. Merkezi ısıtma sistemleri kontrol panelleri ana merkez tarafından yönetilir. Bu sistemde açma ve kapama işlemleri ısının şiddeti bireysel olarak dairelerden değil merkezden yapılır. Bu da sizleri olası bir ısı ayarlama karmaşasından kurtarır. Bununla birlikte merkezi ısıtma sistemlerinde fatura ödemeleri kollektiftir. Dairelere dağıtılan ısı yine dairelerin toplu ödemeleri sayesinde ödenir. Böylelikle eğer doğru bir ısıtma politikası izlenirse faturalar çok daha ekonomik gelebilmektedir.

Merkezi ısıtma sistemi kendi içerisinde birçok farklı artıya sahip bir ısıtma sistemidir. Merkezi ısıtma sisteminde sizin birebir ısıtma sisteminizin bakımıyla uğraşmanıza gerek yoktur. Binanızdaki yetkili merkezi ısıtma sisteminizin bakımıyla ilgilenir. Olası arıza vb. durumlarda müdahale eder. Bu da sizin beklenmedik bir arıza esnasında bunların peşinde koşmak yerine daha farklı işlerinize kanalize olabilmenizi sağlar. Bununla birlikte tüm ısıtma sistemlerinin yıllık onarım ve bakımları vardır. Merkezi ısıtma sistemlerinde tüm bakımlar yine bina yetkilinizin yönlendirmeleri ve takibiyle yapılır siz herhangi bir konuya birebir karışmazsınız. Bina yetkiliniz tüm ayarlamaları yaptıktan sonra en son ödeme noktasında siz devreye girersiniz ki merkezi ısıtma sistemlerinde kollektif bir kullanım olduğu için tüm ödemeler ve maliyetler de grup olarak, kollektif şekilde yapılır.

Merkezi ısıtma sistemlerinin bulunduğu binaları tercih ederek veya kendiniz için bir ev inşa ediyor ya da ettiriyorsanız ve metrekaresi geniş bir ev ise merkezi ısıtma sistemini tercih ederek kendiniz için konforlu yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

Genel Kültür