Roaccutane Neden Yasaklandı

10 Tem

Roaccutane neden yasaklandı? makalemizde Roaccutane nedir ve ne işe yarar?, Roaccutane neden zararlıdır?, Roaccutane Türkiye’de yasak mı? ve Zoretanin ve roaccutane arasındaki fark Gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Roaccutane nedir ve ne işe yarar?

Şiddetli akne tedavisinde kullanılan Roaccutane, ağır bir ilaç olarak bilinir. Çok sayıda yan etkisi nedeniyle kullanırken ekstra dikkatli olunmalıdır. Roaccutane nedir ve ne işe yarar? Baktığınızda, bunaltıcı, ateşli ve ağrılı sivilceleri olan kişilere verildiğini görebilirsiniz. İz bırakmaya başlayan sivilceleri yok eden ilaç, tablet formunda olup eczanelerden temin edilebilmektedir. Roaccutane verilmeden önce hastaya çeşitli kan testleri yapılır ve karaciğer enzimlerine bakılır. Başlangıçta düşük doz verilir ve kişinin ilaca karşı hassasiyeti olup olmadığına bakılır. İlaç kullanıldıktan tam bir ay sonra hastaya tekrar test yapılır ve değerlerdeki değişiklikler izlenir. Test sonuçları normal çıkarsa sivilceler zamanla azalmaya başlayacaktır.

Roaccutane Neden Yasaklandı?

Roaccutane ciddi yan etkileri nedeniyle tartışmalı bir ilaçtır. Roaccutane neden yasaklandı? Sorusu sıkça soruluyor. Bu konu hakkında henüz bir netlik olmasa da bazı uzmanlar yasaklanması gerektiğini savunuyor. İlacı kullanan bazı kişilerin intihar girişiminde bulunması durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Bu gibi durumlar nedeniyle 21 yaş altı kişilerde ilacın kullanımı çeşitli durumlara bağlanıyor. İlacın içindeki isotretinoin adlı maddenin gençlerin psikiyatrik sağlığında sorunlara yol açtığı belirtiliyor.

Roaccutane Neden Zararlıdır?

Roaccutane’ın sıra dışı yan etkileri vardır ve yanlış kullanıldığında olumsuz olaylara yol açabilir. Roaccutane neden zararlıdır? Araştırıldığında vücutta farklı rahatsızlıklara yol açtığı görülmektedir. Kaşıntı veya döküntü gibi alerjik reaksiyonlar, diş etlerinde kanama ve hassasiyet, sürekli yorgun ve uykusuz hissetme, ruhsal dengesizlik ve olmayan şeyleri görme, aşırı terleme, baş ağrısı, ciltte şişlik, vücut kıllarında gözle görülür artış, kaslarda kasılma en önemli yan etkiler arasındadır.

Zoretanin ve Roaccutane Arasındaki Fark

Cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşması için Zoretanin veya Roaccutane gibi ilaçlar verilir. Zoretane ile Roaccutane arasındaki fark nedir? Bu ilaçları arattığınızda birbirlerine eşdeğer olduklarını göreceksiniz. Etken maddeleri aynı olduğu için her iki ilaçtan da beklenen fayda sağlanabilir. Her ilaç, doktorun uygun gördüğü tedavi süresi boyunca kullanılır. Bu süre içerisinde ek bir yeni tedaviye başlamak sakıncalı olacaktır. Bu tür ilaçlar genellikle ortalama altı ay devam eder. Roaccutane Türkiye’de Yasak mı?

Roaccutane Türkiye’de Yasak mı?

Sivilce ilacı olarak kullanılan Roaccutane ile ilgili araştırmalara göre, bu ilaç İngiltere’de birçok gencin intihar etmesine neden olmuştur. Bu nedenle, Roaccutane Türkiye’de yasak mı? Sorusu sıkça sorulmaktadır. Sıkı kontrollere tabi olan bu ilaç piyasada bulunmaktadır. İlacın kullanılabilmesi için dermatologlar tarafından reçete edilmesi gerekmektedir. Soya alerjisi olanların ilacı kullanmaması önerilmektedir. Karaciğer hastalığı olanlar ve 12 yaş altı kişiler de ilaç açısından risk grubundadır. İlacın vücuttaki etkileri tedaviden sonra bir ay boyunca devam edecektir.

Şunlara mutlaka göz atın: