Tenis Popülerliği Her Geçen Dünyada Artıyor

Tenis Popülerliği Her Geçen Dünyada Artıyor

Tenis Popülerliği Her Geçen Dünyada Artıyor!

Tenis, 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan ve günümüzde popülerliğini sürdürmeye devam eden bir spor türüdür. Spor, spor kompleksi içinde yer alan, çim veya sentetik bir yüzeyle kaplı dikdörtgen bir alan olan tenis kortunda oynanır. Oyuncular, havada dolaşan ve kortun karşı tarafında sabit bir topa çarpan tenis toplarına vurmak için raket kullanırlar. Spor geleneksel olarak yaz aylarında oynanır ancak diğer mevsimlerde de oynanabilir. Tenis çantaları oyunculara ihtiyacı ola eşyaları koyma kolaylığı sağlar.

İlk Tenis Kortları

Oyuncular tenis sporunu ilk keşfettiklerinde toprak kortlarda oynuyorlardı. Bununla birlikte, sonunda tenis oynamak için kullanılan çim veya sert yüzeylerde belirlenmiş alanlar olan kortlarda oynamaya geçtiler. Tenisin ilk günlerinde oyuncular tekler ve çiftler maçlarında yarıştı. Oyuncular bireysel olarak yarışmalarına rağmen, yarışmalar çiftler halinde gerçekleşti. Her maç, set başına altı puana kadar dört setten oluşuyordu. Bir puan sırasında, bir oyuncu minimum 15 puana ulaşmaya çalışırken, diğeri bu puana ulaşmasını engellemeye çalıştı. Daha fazla puan kazanan oyuncu oyunu kazandı. Tenis ayakkabıları günümüzün profesyonel ayakkabıları konumundadır.

Her oyuncu 1800’lerin sonlarında tenis kortunda oynarken yüksek teknolojili giysiler giyerdi. Başlangıçta, tenis kortları, çemberlerin üzerine gerilmiş deri kaplı ahşap tahtalara sahipti. Oyuncular, ilk maçlarında mantar kaplı ahşap kürekler ile deri kaplı ahşap kulplu raketler kullandılar. Kısa bir süre sonra tenis kulüpleri doğal çim yerine sentetik zeminli kortlar inşa etmeye başladı. Sentetik yüzey daha dayanıklıydı ve daha iyi oyun için izin verdi ancak oyunculara çim kortlardan daha fazla rahatsızlık verdi.

Grand-Slam Tarihi

İlk grand slam’ler, her ikisi de West London şehrinin ev sahipliği yaptığı 1969 Fransa Açık ve Wimbledon turnuvalarında gerçekleşti. Wimdra Erkek Ressamlar Derneği başlangıçta bu büyük slamleri organize etti, ancak artık etkinliği tekelleştirmemek için diğer kulüplerin katılmasına izin verdi. Hem Wimdra hem de Forest Hills Tenis Stadyumu, tekler müsabakalarına ev sahipliği yapmanın yanı sıra, bu grand slam’lerde çiftler müsabakalarına da ev sahipliği yaptı. Her iki turnuva da dünya çapında tahmini toplam 1 milyar izleyici ile büyük reytingler gördü. Tenisçiler tenis raketi kullanımında usta olan kişilerdir.

Spor