Tenis Sporunda Yapılan Temel Teknik Vuruşlar

Tenis Sporunda Yapılan Temel Teknik Vuruşlar

Tenis sporu teknik ve temel atışları bulunan bir spor dalıdır. Tenis için her bir atışın önemi de oldukça büyüktür. Tenis maçlarında kullanılan atışlar, temel vuruşlar ve yardımcı vuruşlar olmak üzere 2 adet grupta incelenir. Forehand ve backhand yani anlamları ile yere çarpıp yükselen toplara yapılan vuruşlar, servis vuruşu yani oyuna başlamak için yapılan atış ve vole vuruşu yani filenin önünden topa vuruş yapılması temel atışlar içerisinde yer alır. Bunun yanında bulunan yardımcı atışlar da vardır. Bu yardımcı atışlar içerisinde ise smaç yani servise benzer vuruş, drop shot anlamı ile kısa kesik vuruş, lop ve yarım vole vuruşları da yardımcı vuruşlar içerisindedir. Yapılan bu temel ve yardımcı atışların evreleri ve yapılma kademeleri vardır.

Tenis Sporunda yapılan Servis Atışı

Tenis sporunda yapılan servis atışı maçı ya da antrenmanı başlatan atıştır. Servis atışı için her takım ya d oyuncunun maçı başlatmadan önce 2 adet hakkı vardır. Bu atışlardan 2’sinin de hatalı olması halinde top ve puan hakkı karşı takıma veya oyuncuya geçmiş olur. Servislerin hatalı oluşunda ise “servis düşmesi” terimi kullanılan bir terimdir. Servis atışının doğru yapılması halinde maç başlar ve takımlar sağdan sola olmak üzere, topu raket yardımı ile birbirlerine göndermeleri doğrultusunda maç bitişe kadar devam eder.

Tenis Maçlarında Sayı Sistemi Nasıldır?

Bir tenis maçında kullanılan sayı sistemi normal maçların sayı sisteminden biraz daha farklıdır. 0’a 0 olarak başlayan bir tenis maçında puan artışı 15’er olarak gerçekleşir. Puan atışı 15-30-40 olmak üzere 40’ta tamamlanır. Eğer takımlardan ikisi de 40’a 40 kalır ise o zaman maç uzatmalara giderek kazananını belirlemiş olur. Tenis maçlarında sayı almak için ise setlerin tamamlanması gerekir. Bir maç toplamda 3 ya da en fazla 5 adet setten oluşabilir. 3 setlik bir maçta 2 seti alan takım veya oyuncu, 5 setlik bir maçta da 3 seti alan takım veya oyuncu, oyunu kazanmış anlamına gelir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor